Sposoby i etapy gięcia blach

Tworzenie nowych elementów w szybkim tempie i sprawienie, że będą się one nadawały do zastosowania w różnorodnych pracach budowlanych to niezwykle istotny proces. Celem nadrzędnym każdego wykonawcy jest automatyzacja procesu budowy oraz przeprowadzenie prac w jak najkrótszym czasie i po jak najniższych kosztach. Jako przykład takich prac można przytoczyć proces gięcia blach.

Gięcie blach – przebieg procesu

Proces gięcia blach jest takim rodzajem obróbki materiału, który opiera się o nadanie określonym przedmiotom krzywizn z zachowaniem stałego kąta na całej długości. Proces ten odbywa się poprzez plastyczne zniekształcenie materiału, z którego przedmioty są wykonane. Deformacja materiału jest działaniem nieodwracalnym. Wyróżnia się dwie metody procesu gięcia:

  • wyginanie blachy
  • prostowanie blachy

Gięcia dokonuje się na specjalistycznych narzędziach: np. na prasie krawędziowej, walcach lub tłocznikach. W zależności od potrzeby, wykorzystuje się sprzęt większy lub mniejszy. Maszyny doprowadzają do odpowiedniego wygięcia materiału przy zachowaniu jego ciągłości i stałego kąt wygięcia.

Sposoby gięcia blach

Sposoby gięcia blach, powszechnie stosowane w zakładach produkcyjnych lub serwisach budowlanych, to wyginanie blachy, jej skręcanie i profilowanie. Etapy te mają na celu nadanie elementom odpowiedniego kształt i należytej jakości.

Wyróżniamy kilka rodzajów gięcia:

  • gięcie typu V
  • gięcie w matrycy typu U
  • wycieranie (w matrycy)
  • gięcie podwójne
  • zginanie obrotowe
  • gięcie w powietrzu
  • gięcie w dnie
  • wybijanie

Rodzaje blach

Sposób i rodzaj gięcia jest zależny w pewnym stopniu od rodzaju blach. Ten wyrób hutniczy możemy podzielić ze względu na jego grubość i normy jakości (blachy cienkie i grube) oraz typ – blachy faliste, trapezowe, żeberkowe, ocynkowane i platerowane. Znaczenie posiada również faktura, czyli powierzchnia materiału.

Proces gięcia zazwyczaj jest zautomatyzowany, co przynosi sporo korzyści dla wykonawców. Trzeba tylko pamiętać, że podczas gięcia może się zmienić forma przekroju poprzecznego giętego materiału. Żeby tego uniknąć, możemy wprowadzić dodatkowe naprężenie w miejscu ściskania.

O nas

logo bottom benders

Firma BENDERS Sp. z o.o. z siedzibą w Lesznie jako zakład produkcyjny zajmuje się plastyczną obróbką blach. Zakład powstał w 2005r. bazując na wieloletnich doświadczeniach zdobytych w produkcji podobnego asortymentu oraz montażach konstrukcji i obudów hal.

czytaj dalej...

Dane kontaktowe

ul. Usługowa 17
64-100 Leszno

NIP: 697-214-68-81
REGON: 411568544

tel. kom.: 504 212 960
e-mail: biuro@benders.pl

 

Lokalizacja

Top